دسته بندی مقالات داخلی و خارجی


1399/05/27

مقالات خارجی

1. مقالات آی اس آی ISI (Institute for Scientific Information)

مقالات ISI آن دسته از مقالاتی هستند که در مجله های ISI  چاپ می شوند. برای شناخت مجله ISI  بهتر است نگاهی گذرا به پیشینه آن داشته باشیم:
"یوجین گارفیلد" در سال 1956 با هدف فهرست نویسی و تجزیه و تحلیل اسناد، مؤسسه اطلاعات علمی را با نام اختصاری ISI تأسیس کرد. پس از آن، مؤسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ آن را خرید و از آن پس بود که با عنوان Thomson ISI  شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته می‌شود.
این مؤسسه با تعیین استانداردهای مشخص، هزاران نشریه را از سراسر جهان، با هدف جمع­ آوری فعالیت های علمی _ پژوهشی قابل اعتنا و ارزیابی سطح علمی مقالات در حوزه­های مختلف نمایه می کند. در نتیجه تمام مقالاتی که در مجلات نمایه شده در این مؤسسه چاپ شوند، از دسته مقالات ISI  به شمار می روند. این نوع از مقالات اکنون به شاخص اصلی امتیازدهی اعضای هیأت علمی، مقالات، پایان نامه ها و... در ایران تبدیل شده و بخشی از مؤسسه " تامسون رویترز" است.
مجلات این موسسه دو نوع هستند: دارای ایمپکت فاکتور (JCR) و بدون ایمپکت فاکتور (ISI Listed)
مجلات دارای ایمپکت فاکتور(JCR): تعداد ارجاعات به مقالات یک مجله در دو سال اخیر، میزان اعتبار و رتبه آن مجله را مشخص می کند که به آن ایمپکت فاکتور (IF) و یا ضریب تأثیر می گویند. بدیهی است هر چه ایمپکت یک مجله بالاتر باشد، ارزش و اعتبار آن مجله در سطح جهانی نیز بالاتر است.
برای ارسال مقاله به مجلات ISI نخست باید از صحت قرار گرفتن مجله مورد نظر در مؤسسه تامسون رویترز اطمینان حاصل کرد. اهمیت این موضوع زمانی دوچندان می شود که بدانیم مجلات حاضر در لیست مؤسسه، سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرند و ممکن است مجلاتی که از استانداردهای مورد نیاز بی بهره شده باشند، حذف شوند و یا مجلات دیگری به لیست اضافه گردیده باشند. برای این منظور باید وارد وب سایت این مؤسسه شد و نام مجله و یا شاپا مجله (ISSN) را جستجو کرد.
اطلاعات بیشتر

2. مقالات اسکوپوس SCOPUS 

مؤسسه اسکوپوس که بعد از تامسون معتبرترین مؤسسه نمایه گر است، دربردارنده اطلاعات حدود 5 هزار ناشر علمی، 16 هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی است. استفاده از این مؤسسه نیازمند خرید اشتراک است.
برای اطمینان از صحت نمایه بودن مجلات در اسکوپوس می توانید از طریق لینک زیر به وبسایت این مجله مراجعه نمایید.
اطلاعات بیشتر

3. مقالات آی‌اس‌سی ISC (Islamic World Science Citation Center)

مقالات ISC یا مقالات جهان اسلام که توسط مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری شیراز راه اندازی شد، با در نظر گرفتن استانداردهای مشخص، حدود 800 مجله از 57 کشور را با هدف گسترش ارتباط علمی کشورهای مسلمان تحت پوشش قرار می دهد و پژوهشگران و دانشمندان کشورهای مسلمان می توانند مقالات خود را به این مجلات ارسال کنند.

 4. مقالات پاب‌مد (Pubmed

این پایگاه که توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ایجاد شده، مختص به مقالات پزشکی است و کاربران می توانند مقالات معتبر و به روزرسانی شده پزشکی را در سراسر جهان از این پایگاه دریافت کنند.
اطلاعات بیشتر

مقالات داخلی

1. مقالات علمی – پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

این نوع مقالات در مجلات علمی _ پژوهشی که مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری است، با هدف نگاهی نوع به پدیده های علمی چاپ می شوند. مخاطب این مجلات اعضای هیأت علمی و دانشجویان _ به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری _ هستند. نکته ای که این دست از مجلات بر آن تأکید دارند، اصالت و نوآوری کار پژوهشی است. این نوآوری ممکن است در عنوان و موضوعی جدید و بکر که تا کنون کسی به آن نپرداخته است خود را نشان دهد و یا می تواند نگاهی نو و متفاوت به پژوهش های پیشین باشد. این مجموعه مجلات در این وب سایت نمایه شده اند.

2. مقالات علمی – ترویجی 

همان طور که از نام این نوع مقالات بر می آید، با هدف ترویج و معرفی دانش و حوزه ای خاص نگاشته می شوند. نگارنده مقاله علمی _ ترویجی برخلاف مقاله علمی _ پژوهشی، به دنبال کشف مفاهیم جدید و نوآورانه نیست. او به جست و جوی منابع و پژوهش های مختلف در یک حوزه خاص می پردازد و با مقایسه نتایج آن ها سیر مطالعاتی را در آن حوزه ترسیم کرده و در اختیار مخاطب می گذارد. این دست از مقالات به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

 • مقالات علمی ترویجی مروری: این مقالات با هدف گردآوری مطالب و نتایج پژوهش های پیشین در یک حوزه مشخص نگاشته می شوند.
 • مقالات علمی ترویجی ترجمه‌ای:  ترجمه مقاله علمی معتبر و بین الملی در این دسته جای می گیرد.
 • مقالات علمی ترویجی تحلیلی: در این نوع مقاله، نویسنده علاوه بر فعالیت مروری (گردآوری نتایج)، به تحلیل آن چه که به دست آورده می پردازد و نظرات خود را در مقاله بازتاب می دهد. بدیهی است این نوع مقاله از درجه اعتبار بالاتری برخوردار است.

3. مقالات علمی- تخصصی

این دسته از مقالات با هدف معرفی حوزه های تخصصی نگاشته و در مجلات علمی _ تخصصی چاپ می شوند. مجلات علمی _ تخصصی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نبوده و به بعضی نهادهای خاص وابسته هستند.

4. مقالات کنفرانسی 

گاهی به میزبانی دانشگاه یا مراکز علمی، کنفرانسی بر اساس موضوعی خاص برگزار می شود. پیش از برگزاری کنفرانس، طی یک فراخوان از دانشگاهیان، پژوهشگران و... دعوت می شود که مقالات خود را حول محورهای مشخص شده در یک بازه زمانی معین به آدرس الکترونیکی دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند. مقالات ارسالی پس از پرداخت هزینه داوری توسط نویسنده، زیر نظر هیأت داوران داوری شده و عموماً تمام مقالات چاپ می شوند. در این میان مقالاتی که از نظر علمی از سطح بالاتری برخوردار باشند جهت ارائه و پرسش و پاسخ در روز کنفرانس معرفی خواهند شد و باقی مقالات بنا به فراخور حال کنفرانس، به صورت پوستر در نمایشگاه کنفرانس ارائه و یا فقط به چاپشان اکتفا می شود. شرکت در جلسه کنفرانس برای علاقمندانی که مقاله ای ارائه ندادند با پرداخت هزینه آزاد است.


آخرین پست ها

 • بین دسته بندی های مختلفی که از ترجمه ارائه شده است، ضروری می نماید نوع دیگری از تفکیک ترجمه ها را اضافه کنیم که گرچه در دسته‌بندی‌های علمی و تعریف ...


 • کار هر کس نیست خرمن کوفتن... شاید بارها اصطلاح سهل و ممتنع را شنیده باشید. این اصطلاح مختص به حوزه ادبیات و بلاغت است و به هر سخنی پیوند میخورد که ...


 • در صورت درخواست کاربر مبنی بر ترجمه فوری و سریع، عملکرد ترپ چگونه خواهد بود؟ ...


 • واژه «ترجمه» مشتق از«تَرجُمان» است. درباره خاستگاه ترجما نظرهاي مختلفي از سوي دانشمندان لغت شناس بيان شده است. گروهی برایش ریش...


 • مقالات خارجی 1. مقالات آی اس آی ISI (Institute for Scientific Information) مقالات ISI آن دسته از مقالاتی هستند که در مجله های ISI  چاپ...


 • Have you ever been at a loss of words to ink your thinking? If so, most probably you tied the ideas in your mind but could not shape them in a well-or...


 • Li Europan lingues es membres del sam familie. Lor separat existentie es un myth. Por scientie, musica, sport etc, litot Europa usa li sam vocabular. ...


 • The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymph...